Информационната система за ражданията у нас крие досиета, за които родителите дори не подозират. Това създава риск от злоупотреби, твърдят майки в жалби до неправителствени организации, защитаващи правата на пациентите.
В електронните досиета са записани подробности за бебетата, процеса на раждане и използваните от лекарите методи. Достъп до тази информация имат само оторизирани медицински лица, които са регистрирани в системата. Те спокойно могат да манипулират данните, за да прикрият нарушения, подозират родилки, пише "Телеграф".
Майките настояват да имат достъп до информацията за собственото си раждане, за да могат да проверят дали тя е коректна или не. В момента единствената публична информация, която се вижда в интернет, е карта с броя на ражданията по населено място, както и статистика за предходни години.
Личната информация в скритите досиета на бебетата е обособена в няколко раздела. Тя се допълва от медицинското лице, което е водило раждането, в срок до 3 дни. В раздел: "Данни за майката" се вписва ЕГН, гражданство, име, възраст, адрес и кръвна група. Следват данните за самото раждане - термин, лечебно заведение, кога жената е била приета в болницата, дата, час и минута на раждането, пореден номер, брой родени деца и вид на бременността, живо или мъртвородено е детето и т.н. Има и подробна информация за хода на раждането - нормално или оперативно, използвани методи, като епизиотомия, форцебс, вакуум, мануална екстракция при седалищно раждане и имената на всички медицински специалисти, които са водили или участвали в раждането.
След това има още един раздел, в който се вписват данни за новороденото - идентификационен номер, обиколка на главата, гестационна възраст и др.
Предназначението на тази информационна система е тя даде ясен поглед върху процеса, свързан с раждаемостта у нас. Чрез публикуваните в нея данни могат да бъдат изготвяни статистически анализи за начина на раждане, прилаганите методи, броя на недоносените деца и др.