Пробив в лечението на сърдечна недостатъчност

Getty Images/Guliver
share

Френски лекари са присадили сърдечни клетки, получени от ембрионални стволови клетки на пациентка страдаща от сърдечна недостатъчност, съобщи Дарик. Пациенката вече е добре.

Ръководител на екипа е проф. Филип Менаше от европейската болница „Жорж Помпиду” в Париж.

Ембрионалните стволови клетки (плурипотентни), имат голям терапевтичен потенциал, защото могат да се превърнат във всякакъв вид тъкан. Опити с тяхна помощ да бъдат коригирани патологии на окото вече са правени. Това обаче е първата подобна терапия на сърдечна недостатъчност.

Присадката е направена върху засегнат от инфаркт участък от сърцето заедно с коронарен мост на 21 октомври 2014 г. Пациентката е на 68 години. Тя е страдала от остра сърдечна недостатъчност с явна промяна на сърдечната функция след прекаран инфаркт, но не в стадий, изискващ присаждане на сърце.

Жената вече е добре и състоянието й се е подобрило, без да се наблюдават усложнения. Тя води нормален живот. Младите сърдечни клетки, получени от стволови клетки, са инкорпорирани в гел, който е поставен като лепенка върху инертната зона на сърцето. Тази част от органа вече се движи, но още е рано да се каже дали това се дължи на стволовите клетки или на моста.

 

Водещи новини

Още новини