Страх, несигурност и напрежение в Спешната помощ

share

Трябва да се вземат мерки, това не е изолиран случай.

Така временно изпълняващият длъжността шеф на Спешната помощ в София Александър Златанов коментира пред БНТ поредното нападение над лекар от преди дни в София. Заедно с него в студиото гостува и пострадалият медик – д-р Румен Тодоров.

По думите на Александър Златанов вече са взети мерки: „В синхрон със 112 и СДВР-то помолихме органите на реда да придружават нашите екипи и те го правят с оглед безопасността на хората“.

Оказва се, разбира се, че няма достатъчно полиция за тази цел. „Проблемът е, че ние не можем да сложим каски на хората или да им сложим бронежилетки и да ги возим в БТР“, каза директорът на Спешната помощ.

„Ние не можем да отговаряме на всяко обаждане, има приоритети“, подчерта Златанов, който припомни, че вече са направени законодателни стъпки в защита на медиците, като посегателството на лекари е инкриминирано.

Според него екипите първоначално трябва да бъдат подсилени „и то особено с парамедици със статут, ако щете на общински полицай“.

Още, по думите на Александър Златанов, трябва да се филтрират много разумно адресите, които ще посещават Бърза помощ.

Пострадалият лекар – д-р Буен Тодоров от своя страна сподели, че в Спешната помощ има напрежение и въпреки че понякога диспечерките предупреждават екипите на Спешната помощ, ако подалите сигнала са агресивни, у хората от Бързата помощ присъства страх и несигурност.

Евтината Спешна помощ излиза много скъпо на обществото. Колкото са по-ниски заплатите, толкова по-късно ще идват екипи и лекарите ще бягат, отбеляза д-р Тодоров.

Водещи новини

Още новини