Пет-скенерът в "Александровска" продължава да работи, въпреки липсата на пари

Булфото
share

Разтревожени пациенти се притесняват, че може пет-скенерът в Александровска болница да спре работа заради ниското заплащане от Здравната каса. От няколко месеца такива слухове внасят напрежение сред болните, които се нуждаят от това високотехнологично изследване за определяне на точна диагноза и стадия на заболяването, предаде БНТ.

Според световните медицински стандарти на всеки 500 000 души население трябва да е осигурен поне един пет-скенер, у нас вместо общо 15 такива апарата, има само два - във Варна и в София. Затова не се спазва и другата световна норма - пациентът да бъде прегледан с апарата не по-късно от 15 дни след предписване на изследването. У нас листата на чакащите е запълнена за три месеца напред. Българските специалисти са постигнали рекордни резултати като се натоварват максимално.

"Ние успяваме всяка година, т.е. вече две години работим, за да можем да прегледаме около 1300 - 1400 пациенти на година. Като искам да подчертая, че средно за ЕС на един пет-скенер център за година се изследват между 800 и 1000 души", обясни проф. д-р Ирeна Костадинова, завеждащ Катедра по нуклеарна медицина, радиология и онкология МУ - София.

Парадоксът е, че колкото повече работи пет-скенерът, толкова по-малко получава. Защото при преминаване на издръжка на Здравната каса, тя намалява заплащането с 1000 лв. на пациент, макар радиоактивното вещество за изследването да продължава да се внася от чужбина и още нищо не е направено, за да се произвежда у нас.

"За съжаление, това изследване - позитронна емисионна томография, съчетана с компютърна томография беше намалено като себестойност от 3000 на 2000 лв. Когато вносът на изотопа на маркираната глюкоза е от чужбина, просто няма как да струва 2000 лв. - такива са и цените в Европа, при внос от чужбина изследването е около 1500 евро", обясни още проф. д-р Костадинова, цитирана от медията.

Американски икономисти са доказали, че това изследване спестява на здравноосигурителната система по 1400 долара на пациент, защото благодарение на тази технология се определя най-адекватното и точно лечение за болния.

Преди месеци е имало обещание от ръководството на Касата цената да се актуализира, но до днес официално решение и адекватни плащания няма.

"Ние, работейки все повече и повече, искайки да помогнем на все повече пациенти, влизаме във все по-големи загуби за болничното заведение - става дума за Александровска болница", обясни още Ирeна Костадинова, която е и началник Клиника по нуклеарна медицина УМБАЛ "Александровска".

Екипът е решен да не прекъсва изследванията независимо от неадекватното финансиране и претоварването. Здравната каса е на ход да
задържи поне тези специалисти у нас. Защото заради абсурдното съчетание от свръхпрофесионализъм, облъчване и финансово подценяване млади кандидати за работа тук няма.

Водещи новини

Още новини