Повечето болници през тази година имат по-малко пари от държавата в сравнение с миналата. Това показва справка за първите 3 месеца на 2013 г. за парите, които касата отпуска на клиниките, пише Стандарт.
Причините са в появата на нови клиники и лечебници, прехвърлянето на финансирането за интензивните и високоспециализирани дейности от здравното министерство към касата, както и лимитите за дейността им. Това пък означава различни проблеми за пациентите. Например по-малко платени и съответно мотивирани лекари за работа, лечение с по-лоши консумативи или медикаменти, препращане от една болница в друга, преждевременно изписване от клиниките на болните хора.
Средствата, които повечето болници са получили от фонда за първите три месеца в сравнение с миналата година са почти същите. Проблемът е, че сега клиниките не получават допълнителни пари за интензивни грижи или високоспециализирани изследвания с ПЕТ/СКЕН например от министерството. Общата сума за тях за годината е около 50 млн. лв. За първите три месеца на 2013 г. обаче касата е платила едва 4,5 млн. за реанимациите и 965 хил. за високоспециализираните дейности. Така на практика се оказва, че приходите на повечето държавни болници са по-малки.
Орязването е най-голямо в Пирогов. При заработени 44,9 млн. лв. за цялата 2012 г., сега болницата е взела 10,6 млн. за първите три месеца. Университетската клиника "Св. Анна" пък е получила 6,7 млн. лв. при отработени 29,1 млн. лв. общо за м. г. Масово са порязани приходите на кардиоболниците. С по-малко средства са едни от най-големите специализирани държавни клиники. "Св. Екатерина" има 5,9 млн. лв. срещу 29,8 млн. лв. за 2012 г. При НКБ заработени са 6,5 млн. лв. при 28,8 млн. лв. през м.г.