Хиляда лева може да спестят десетки хиляди от инвитро процедури. Това е възможно благодарение на ново изследване, наречено ERA®. То определя кога точно матката е готова да приеме ембриона.
В основата му стоят 10-годишни научни разработки и клиничен опит. Изследването обяснява безплодието с неизяснен произход и увеличава шансовете за успех. 27% от жените, които са го направили, вече са бременни. „Само 6 месеца след въвеждането на метода в България, първите семейства с множество предхождащи ин витро процедури чакат дете”, споделят от СБАЛАГРМ „София”, които първи прилагат метода у нас.
Много често жени без видими причини отхвърлят дори ембриони с най-добри показатели. Проблемът се оказва, че е в лигавицата на матката. Тя е готова да приеме ембрион в точно определен период (т.нар. „имплатационнен прозорец”). „При около една четвърт до една пета от случаите този „прозорец” не се припокрива с очаквания. Затова няма бременност", коментира д-р Явор Владимиров, директор на СБАЛАГРМ „София”. Оказва се, че този „прозорец” е различен за всяка жена. При едни е между два и три дни, при други може да е и броени часове. „При някои от пациентките ни този „прозорец” е само 12 часа!”, допълват от клиниката. И макар все още да не е ясно защо този „прозорец” се мести, се знае, че за „точния момент” е необходима „работата” на 134 гена.
Между 2 и 10 хиляди лева е цената само на една инвитро процедура в България (поставяне на диагноза, лекарства, хормонални изследвания, самата процедура), като средната за пазара цена е между 5 и 6 хиляди лева. Известно е, че от всеки 100 опита едва 25 се оказват успешни. Една от причините е именно в разминаванията при „имплатационния прозорец”. „Една от жените, подложила се на теста, забременя след първия неуспешен опит. Друга обаче направи изследването след седмата процедура. Представете си колко болезнени и скъпи опити щеше да спести двойката, ако беше направила теста в началото”, допълват от клиниката.
ERA® се прилага едва в няколко европейски страни. От СБАЛАГРМ „София” прогнозират, че заради добрите резултати и финансови ползи той ще намери широко приложение и у нас. За да се направи това изследване, няма изисквания човек да е бил или да стане пациент на клиниката. От новата технология се възползват и жени, които биха искали да знаят дали изобщо да се подлагат на инвитро процедура.
Над 270 000 са семействата в България с репродуктивни проблеми. В световен мащаб всяка една от шест двойки среща трудности при зачеването. Това прави почти 15% от населението в активна възраст.