Пращат личните лекари на курсове за депресия

share

Джипитата да диагностицират отрано депресиите на своите пациенти с цел превенция на по-тежки психически разтройства. Това е една от мерките, записани в националната програма за суицидопрофилактика, съобщи зам.-директорът на Националния център за опазване на общественото здраве д-р Христо Хинков, цитиран от "Монитор".

Той обясни, че програмата е факт от няколко години насам, но така и не била приета от здравното министерство. „Сега получихме уверението, че ще се направи всичко възможно програмата да бъде реализирана”, каза още той. Крайната й цел е да се намали броят на самоубийствата у нас.

„Личните лекари трябва да умеят да диагностицират депресията при своите пациенти, но те трябва да минат такова обучение”, каза още експертът. Според него именно ранното откриване на депресията и взимането на мерки за преодоляването й може да намали по-нататъшното развитие на тежки психични разстройства, а оттам и случаите на самоубийства. Друга мярка, която предвижда програмата, е свързана с промяната в градската среда.

„Аспаруховият мост е място, от което се самоуби не един човек, затова той може да се огради и така да се предотвратят повече такива трагични случаи”, каза още д-р Хинков.

Във връзка със зачестилите случаи на самозапалване в последните седмици Министерството на здравеопазването разпореди на регионалните здравни инспекции да изготвят и стартират комплекс от мерки за оказване на психологическа помощ за превенция на самоубийствата. За малко повече от месец в страната имаше шест случая на самозапалване, три от които – фатални.

България е с най-висок дял на успешните опити за самоубийства в Европа, показват данните от последното изследване на Центъра за общественото здраве. Всеки ден у нас едно дете прави опит, а двама възрастни успяват да сложат край на живота си.

Водещи новини

Още новини