"Българинът обича да се самолекува, да изчита много информация, която е много достъпна.
Медицинската услуга е специфична услуга", заяви в интервю за NOVINI.BG доц. д-р Стефка Мантарова, дм, която ръководи Клиниката по функционална диагностика на нервната система на ВМА.
СНИМКА: NOVINI.BG
Аз мога да прочета един учебник за кораб, но мога ли да построя един кораб?, попита доц.д-р Мантарова.
"Контактът между лекаря и пациента са две постоянно променящи се системи. Добре е пациентите да имат доверие на лекаря си", заяви тя и призна, че някой път дори лекарите се чувстват изпитвани от пациентите си по отношение на диагнози, терапии.
Доц. д-р Мантарова бе категорична, че българинът има по-голямо доверие на хранителните добавки, отколкото на медикаментите. Някой път те имат място в някои случаи, но не могат да бъдат водещи.
Спад при неврологичните заболявания няма. Все по-млади хора получават мозъчно-съдови инциденти, множествената склероза е заболяване на младата възраст.
"За съжаление нашата страна е с умерено висок риск за множествена склероза", каза доц. д-р Стефка Мантарова и поясни, че българите не се различават от другите народи.
Профилактиката е ключова за контрол на някои неврологични заболявания, напомни тя и обясни, че изключително голям проблем е надебеляването.
Доц. д-р Мантарова разкри подробности за доста неврологични заболяния. Тя подробно разказа пред NOVINI.BG за проблемите с вестибуларния апарат, наличието на световъртеж, множествената склероза, епилепсията и за други заболявания
Множествената склероза се лекува, особено при ранна диагноза. В България има достатъчно достъпни медикаменти, за да се води нормален живот.
При епилепсията също има достъп до съвременно лечение.
Доц. д-р Стефка Мантарова даде и няколко ценни съвета към българите: "Нека да търсят ранна медицинска помощ при появата на симптом, който го безпокои, да имат доверие в лекаря си."
Още съвети и подробности за неврологичните заболявания може да видите и ТУК.