Д-р Трифон Вълков с подробности за летните вируси: Острото начало – висока температура, болка в корема и още...

БТВ
share

Летните вируси отшумяват за 2-3 дни, но след това пациентът трябва да възстанови водно-електролитния си баланс. Това заяви в предаването „Тази неделя“ специалистът по инфекциозни болести д-р Трифон Вълков.

„Вирусите не се делят на летни и зимни, но има такива, които са по-разпространи от други в определени сезони. Такива са например вирусите, които в повечето случаи протичат с гастроентерит и хранителни интоксикации“, обясни той.

Специалистът по инфекциозни болести посочи, че през лятото най-често се изолират вируси от групата на ентеровирусите, на норовирусите и на саповирусите (причинители на диария и хранителни инфекции – б.р.). Той допълни, че всички те се предават основно по фекално-орален път.

„Това, което е характерно за протичането на инфекцията, причинена от тази група вирусни инфекции, е острото начало – висока температура, болка в корема, гадене, повръщане и диария. Интензитетът на тези оплаквания се задържа около 2-3 дни. Инфекцията изчезва точно толкова бързо, колкото и се появява“, поясни д-р Трифон Вълков.

Според него в 90% от инфекциите се самоограничават, т.е. минават от само себе си. Той обаче посъветва хората да се консултират с лекар, ако имат такава възможност. И допълни, че в аптеките има много медикаменти на свободна продажба, които подобряват водно-електролитния баланс в организма.

„Пиенето на много вода при една такава инфекция не гарантира, че необходимите соли за организма ще бъдат възстановени. Затова е добре да се приемат препарати, които биха обезпечили тези нужди на организма“, каза още специалистът по инфекциозни заболявания.

Д-р Трифон Вълков подчерта, че след изчезването на основните симптоми, заболяването не е преминало напълно. Той обясни също така, че симптомите – като повръщане и диария, са опит на тялото да се освободи от вируса. След като това се случи обаче – след 2-3 дни, човек трябва да наблегне на възстановяването на електролитния баланс в тялото си.

Людмила Емилова: Стресът изкарва много адреналин от надбъбречните жлези, което води до високо кръвно налягане

„При децата тези инфекции протичат по-тежко, защото техният организъм е изграден от 70% течности. При тях е достатъчно да има 2-3 воднисти изхождания, за да се дехидратират. В повечето случаи ние съветваме родителите да не чакат няколко дни. При наличието на висока температура и диария, те веднага трябва да заведат дете си на лекар“, каза още специалистът

Той каза още, че заразяването с тези т.нар. летни вируси става чрез консумацията на заразена храна и вода. Ето защо хората трябва много внимателно за подбират храната си – особено ако консумират морски продукти.

Водещи новини

Още новини