Тревожни данни за рязък скок на заболелите от COVID-19 в разгара на туристическия сезон идват от Гърция. Според здравните власти в южната ни съседка през последните седмици върлува новата разновидност на коронавируса, наречена FLiRT. Данните на гръцката система показват, че в първите 7 дни на юли са хоспитализирани 472 души, а 22-ма са починали.
Засега у нас няма регистрирани случаи на срещнали се с FLiRT, съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред “24 часа”.
По думите ѝ няма нов щам, а тези мутации са отдавна. В момента вирусът се опитва да оцелее и намира пролука. Няма съществено повишение на общата картина в света, категорична е проф. Христова и добави, че и смъртността в световен мащаб намалява.
Според нея от цял свят милиони туристи отиват в Гърция през летния сезон, затова там има увеличение на заразените. Няма данни за тежко протичане, убеждава проф. Христова, но съветва всички да се пазят, защото боледуват и помладите. “
Трябва да се пазим, защото не знаем каква е скритата заболеваемост, а вероятно тя е висока”, съветва директорът на националния център. Тя призовава пътуващите до Гърция да спазват мерките. Лекарите там препоръчват реваксинация на хората от рисковите групи и носене на маски на местата с големи струпвания.
“Бързо се разпространява, но клиничната картина не е тежка. По-внимателни трябва да бъдат хората със заболявания над 60 години, които трябва да се свържат с лекаря си и да започнат лечение, за да не се усложни състоянието им и да преминат вируса по-леко”, коментира президентът на Асоциацията на лекарите Матина Пагони, предават гръцките медии.
Преди близо 3 месеца Центърът за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ съобщи, че вирусът, предизвикал пандемията от COVID-19, отново е мутирал и е създал нови варианти, наречени от учените FLiRT. Акронимът FLiRT е измислен, за да опише комбинация от открити в шипчестия протеин на вируса SARS-CoV-2. FLiRT идва от съкращението на аминокиселините на две от водещите мутации: FL - от замяната на аминокиселината фенилаланин и ризин, а RT - от аргинин и треонин.
Лабораторните тестове в САЩ са показали, че KP.2 и KP.1.1. вече са 30% от случаите, но лекарите са убедени, че няма да станат “някаква невероятна заплаха”. Д-р Меган Рани, декан на Медицинския факултет на “Йейл”, смята, че все пак тревога представлява изменението в шипчестия протеин, който вирусът използва, за да нахлуе в организма, защото процентът на ваксинираните сред хората в целия свят намалява.
От друга страна, и ефективността на ваксините срещу новите щамове се срива.