20% от децата между пет и шест години имат проблеми със слуха, показва скринингово изследване на 450 деца в детски градини. Това най-често се дължи на трета сливица. Децата са с намаление на слуха с около 20-30 децибела.
Сигналите, които дават децата са важни за родителите. Така те могат да забележат, ако детето не чува добре.
"Малко е тънка границата между това децата да са разсеяни и да не искат да чуват, и наистина да не чуват, но някои от родителите забелязват, че детето не чува, че иска да му повтарям, телевизора и телефона увеличава това са основните симптоми на такъв тип проблеми, които са свързани с отит. Вече по отношение на третата сливица там имаме хъркане, спане с отворена уста", каза пред БНТ д-р Кирил Пеев, УМБАЛ "Царица Йоана-Исул".
В подобна ситуация попада Диана Николова с девет годишния си син.
"Направи ни впечатление, че докато гледаше телевизия увеличава твърде много звука, което не е типично и то ни подсказа,че има загуба на слух, а не просто болка в ухото.Това ни заведе при специалисти и при търсене на помощ", обясни Диана Николова.
При учениците такова възпаление се отразява по-сериозно,защото стават разсеяни.
"Децата, когато са в час и не чуват добре, приемат много по-малко от информацията, която трябва да научат и такъв тип деца не разпознати диагностично дълго във времето са смятани за слаби ученици", коментира д-р Кирил Пеев от УМБАЛ "Царица Йоана-Исул".
Според д-р Пеев трайно намаление на слуха може да има, ако няколко години не се лекува.