България заема едно от водещите челни позиции в света по брой хора с наднормено тегло. Това каза специалистът по хранене и диететика и обществено здраве проф. Донка Байкова в интервю за "Фокус".
По думите ѝ около 60% от мъжете у нас имат свръхтегло, като 30% са със затлъстяване, а при жените този процент е по-малък: 40 %, съответно 20% са със затлъстяване. Причините за това според специалиста са различни, като проф. Байкова изтъкна и тревожния факт, че при младите хора колкото е процентът със свръхтегло, толкова е и с поднорменото тегло – около 18%. "Това са огромни проценти, които са свързани с много социални загуби и здравни негативни ефекти върху системата на здравеопазване.“
При свръхтеглото голяма роля играят различни фактори, като: стрес, обездвижването, Е-тата в храните, технологичните добавки в храните и имитиращите храни, както и наследствената предиспозиция, генетиката, смята още тя: "Но както има генетика, така има и епигенетика, и ние можем да се намесваме и променяме.“
Решението на този толкова съществено важен проблем със затлъстяването не се състои само в диетата, а е свързан и с много други фактори, но едно от важните неща според проф. Байкова е човек да се храни здравословно и петкратно според своя циркаден ритъм. "Българите не сме дебели само от преяждане с храна, а от неправилен режим на приемане на храната.“ Тя също така подчерта, че така нашумелият напоследък фастинг или периодично гладуване не е полезно за организма, а за нея "хората, които се хранят в един добър ритъм на приемане на храната, имат по-малко проблеми свръхтеглото и с метаболизма“.
Специалистът категорично отрече и другият модерен начин на отслабване – чрез употребата на фармакологични средства, чието действие води до потискане на апетита и разграждане на собствените масите натрупвания, което често носи със себе си странични негативни ефекти за организма: "Те водят до увреждания и хронични панкреатити, и чернодробни сериозни проблеми, и бъбречни увреждания. Аз питам: да, ще отслабнем, ще си стопим мазнините, но на цената на кой друг вътрешен орган?“.
Проф. Байкова сподели, че специалистите по света са единодушни, че ако човек иска да редуцира трайно теглото си, "диетотерапията е водеща в комбинация с умерена двигателна активност. При необходимост по предписание на наблюдаващ специалист можем да вземаме някои наистина помощни хранителни средства. На първо място бих казала фибрите – да има малко по-голям обем и да консумираме по-малко храна за сметка именно на обемните фибри. На второ място, кофеина има постискащ апетита ефект, но и дуеритично действие. Ако имаме разбира се метаболитни различни проблеми, защото свръхтеглото не е само проблем на външния ни вид, а проблем на здравето, тогава се съобразяваме евентуално с високата пикочна киселина.“
Специалистът по диететика и хранене предупреди още, че уголемените мастни клетки при качване на килограми след приключен растеж прави мастните клетки ендокринни жлези и те отделят хормони, не 1,2,3, а десетки хормони, които се наричат адипокини. Тези адипокини объркват хормонално функциите на различните органи и привеждат организма в хормонален дисбаланс. "Ако въведем нивата на мастните клетки в норма чрез редукция обаче: балансирано хранене, умерена двигателна активност и прочее, хормоналната активност изчезва. Ето защо за да знаем дали ни е добро метаболитното здраве, бих казала инсулин, кръвна захар, естествено холестерола, LDL/ HDL фракциите, триглицеридите са важни за състоянието на черния дроб, затова е важно да се направим тези изследвания, да видим как е състоянието на пикочната киселина, защото метаболитния синдром включва и увеличена пикочна киселина, т.е. риск от подагра,“ обясни тя, като уточни, че е добре хората с голямо наднормено тегло да се обгръщат към специалист лекар: "Съставителство на диети не е медицинска специалност хранене и диетика, това е процес, който се ръководи от специалист лекар.“