До две седмици страната ни ще бъде на прага на грипна епидемия. Такива са очакванията на специалисти. По-строги мерки за сега не се предвиждат. Вероятно ще бъдат приложени само познатите ни до момента мерки по време на епидемия - спиране на детски и женски консултации, прекратяване на свижданията и носене на маски в лечебните заведения.
Грипът настъпва и опашките пред кабинетите на общопрактикуващите лекари ще се увеличават все повече в следващите дни. До 10 дни се очаква да достигнем и пика на заболеваемост. Тази година доминиращият грип е тип А, вече има изолирани случаи.
Грипът поваля внезапно, а по-бдителни за усложнения трябва да са децата и по-възрастните хора. Съветите на лекарите са болните да си останат вкъщи и да ограничат контактите си поне в първите 4-5 дни, когато човек е най-заразен. За единствения спешен УНГ кабинет в София, в болница ИСУЛ, няма значение дали грипната епидемия е настъпила или не, защото опашки от хора има постоянно.
Почивка за дежурния лекар в УНГ кабинет в болница Царица Йоанна - ИСУЛ няма и за минута. Когато някой си тръгне, мястото му в коридора с чакащи пациенти, бързо се заема от друг. И очаквано - заради големия наплив чакането пред кабинета се оказва по-дълго, отколкото самият преглед при специалиста.
"Един спешен кабинет за УНГ - това е абсурдно. Особено зимно време, когато има и всякакви други вируси и заболявания и всеки не знае за какво е дошъл в крайна сметка", казва Иванета - майка.
Повечето от случаите дори не са и толкова спешни, признават дежурните лекари.
"Просто няма как един кабинет да поеме цялата тази функция. Де да беше само в София... Редовно се карат пациенти от тази половина на държавата", каза Любомир Рангачев, специализант по УНГ в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ” - София.
Пред единствения спешен УНГ кабинет в София сентенцията "първи по време, първи по право" не винаги важи. Много често се случва дете да отстъпва реда си на друго дете в по-спешно състояние.
"Ако имаше детска болница, нямаше да сме тук. Може би вече щяхме да сме прегледани и може би вкъщи", споделя Христина - майка, пред БНТ.
А възрастните, макар да чакат с часове, проявяват разбиране. "Много често ми се задва въпросът: децата не са ли с предимство? Както виждате, отвън е пълно с деца, аз ако пускам първо децата, възрастен няма да бъде прегледан докато не стане 12 часа и не спрат да идват деца. Т.е. не е възможно това да се случи", обясни специализантът Любомир Рангачев.
Дежурните специалисти в кабинета призовават личните лекари да преглеждат пациентите си, а не да ги насочват към спешния кабинет.
"И съответно да си предупреждават и пациентите за тези кабинети за неотложна медицинска помощ, защото над половината пациенти дори не знаят за съществуването им", каза Любомир Рангачев.
Според тях решение на проблема може да се намери, ако има разкрити кабинети и в други болници. "Поне в една или две от тях би могло да се отвори, особено тези, в които има спешни отделения", смята Любомир Рангачев.