Този плод е отличен в борбата с Алцхаймер и Паркинсон

pixabay
share

Най-важният хормон на съня е мелатонинът, който се произвежда от нашата епифизна жлеза. Колкото по-дълъг е сънят, толкова повече ще има мелатонин, който също влияе върху женските хормони и помага за регулиране на менструалния цикъл.

Този хормон се бори и срещу нервната дегенерация, ускорена по време на болестта на Алцхаймер или Паркинсон.

Производството му в организма е най-високо преди пубертета, а след това се стабилизира до 40-годишна възраст. След 90-годишна възраст нивата на мелатонин намаляват.

Учените са открили, че вещества, които влияят на мелатонина, могат да бъдат намерени и в храната. По-специално, серотонинът и антиоксидантите, открити в някои плодове, могат да ни помогнат да заспим по-лесно, да спим по-дълго и да се събуждаме по-рядко.

Такъв е случаят с черешите, както и с кивито, което се предлага за по-дълъг период от годината.

Най-важният хормон на съня е мелатонинът, а неговият предшественик е серотонинът. Ето защо преди лягане трябва да ядете киви и череши, които го съдържат.

Учени препоръчват на възрастните хора да ядат всеки ден по порция зелени листни зеленчуци

Уникалният химичен състав ги прави полезни за всички, които имат проблеми със съня. Серотонинът всъщност е предшественик на мелатонина.

Изследванията показват, че е достатъчно да ядете киви един час преди лягане, всяка вечер в продължение на четири седмици. Благодарение на това при проведено проучване станало ясно, че една трета от анкетираните заспивали значително по-рано и се събуждали много по-рядко.

Според изследователите, общото време за сън на субектите, както и ефективността на съня и количеството почивка, са се увеличили значително, пише zdrave.to.

Водещи новини

Още новини