Поне 50% от заразените с хепатит B и C да бъдат диагностицирани и около 70 процента от тях да бъдат лекувани – тази цел трябва да бъде изпълнена у нас до 2025 година, според Националната програма за контрол на вирусните хепатити. Темата за елиминирането на тези заболявания и мястото на България в изпълнението на глобалните цели ще бъде обсъдена на национален форум, организиран от Световната здравна организация (СЗО).
Къде е България в световната статистика за откриване, лекуване и елиминиране на хепатит C, доколко се използва възможността за профилактично изследване при хората над 40 години, какъв е пътят от диагностиката до лечението на вирусните хепатити – това са част от темите, които ще обсъдят участниците във форума.
Ако в миналото хепатит B се е предавал основно по кръвен път, сега характерно е заразяването при полов контакт и чрез слюнката на човек, обясни проф. Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология.
"За съжаление откриваме цели семейства, родове, които са носители на хепатит С. При хепатит С инфекцията е само по кръвен начин, трябва да има контакт на рана с рана, кръв с кръв. Половият начин при хепатит С е характерно за специална група пациенти – това са мъже, които практикуват секс с мъже, и обикновено те са носители и на вируса на ХИВ."
Във форума ще участват представители на медицинската общност и на пациентски организации.