Кризисният комитет на СЗО: Не бива да се намалява бдителността към COVID-19

Getty (архив)
share

Кризисният комитет на Световната здравна организация (СЗО) за COVID-19 е „единодушен“ в убеждението си, че не е „времето да намаляваме бдителността си“, каза днес неговият председател д-р Дидие Хусен, цитиран от Франс прес.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33061

„Ситуацията далеч не е приключила по отношение на пандемията COVID-19“, каза французинът по време на брифинг на СЗО в Женева.

Поради това генералният директор на организацията Тедрос Аданом Гебрейесус каза, че все още поддържа извънредната ситуация в общественото здравеопазване в международен мащаб заради COVID-19, което е най-високото ниво на тревога на СЗО.

„Нашите наблюдения са, че ситуацията далеч не е приключила по отношение на пандемията от COVID-19, циркулацията на вируса все още е много активна, смъртността остава висока и вирусът се развива по непредвидим начин“, предупреди д-р Хусен в момент, когато все повече държави премахват всички или част от здравните ограничения, въведени за контрол на коронавируса.

„Сега не е моментът да намаляваме бдителността си, напротив, и това е изключително силна препоръка от Комитета“, подчерта д-р Хусен, призовавайки държавите членки да „преразгледат своята национална политика, да оценят действията си и да се подготвят за нови усилия ".

„Сега не е моментът да се отпускаме във връзка с този вирус, да проявяваме слабост в наблюдението, тестването и докладването, небрежност в мерките за общественото и социално здравеопазване и без бездействие, когато става въпрос за ваксинация“, призова председателят на Кризисния комитет.

Да отпадне зеленият сертификат за влизане в РСМ препоръча Комисията по инфекциозни болести

„За COVID-19 имаме добри новини“, призна пък шефът на СЗО. „Миналата седмица регистрирахме най-ниския брой смъртни случаи от COVID-19 от първите дни на пандемията“, каза той, като побърза да добави, че някои страни все още изпитват ръст в инфекциите тази седмица, което оказва натиск върху здравната им система. Тедрос обаче допълни, че „способността ни да следим тенденции е компрометирана от значителното намаляване на тестовете“.

Светът „не третира кризите, засягащи чернокожите и белите по един и същи начин“, добави генералният директор на СЗО, сравнявайки вниманието, отделяно на Украйна, и това на други страни. „Цялото внимание, което се отделя на Украйна, е много важно, разбира се, защото ситуацията там има влияние върху целия свят, но дори и част (от това внимание) не се отделя на Тигре (района на Етиопия, подложен на блокада), на Йемен, Афганистан, Сирия и всички останали“, каза на пресконференция Тедрос Аданом Гебрейесус.

 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33061

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини