Органът, който най-често засяга коронавирусът след белите дробове, е сърцето. Най-често става дума за ритъмни нарушения, миокардит и по-рядко клапни засягания. Това заяви в ефира на Нова телевизия директорът на УМБАЛ "Света Екатерина" проф. Генчо Начев.
"Затова едни от лекарствата, които се изписват на болните, са антикоагуланти срещу образуването на тромби", обясни проф. Начев.
Той посъветва един месец след преболедуване на коронавирус хората да отидат на контролен преглед.
"Все още няма статистически данни кои са най-застрашени от постковид усложнения, но можем да кажем, че това са хората над 65 г., които и преди това са имали някакви сърдечни прояви. Но никой не може да бъде изключен, защото сме имали и случаи на млади хора, които развиват постковид синдром. Затова ваксинацията е важна - доказано е, че ваксината помага", подчерта проф. Начев.
Той каза, че е оптимист и според него вирусът е започнал полека да отстъпва.
„Мисля, че петата вълна на COVID-19 си отива. В „Св. Екатерина” има 7 свободни легла. До преди седмица нямахме нито едно”, каза той.
"Виждаме, че държави със 75-80% ваксинирано население започват да премахват ограниченията. Рано или късно и при нас ще дойде този момент", каза проф. Начев.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?