Радостно е, че фокусът на информационната кампания за ваксинацията се измества от това да плашим, към това да информираме хората. Това каза в ефира на „Твоят ден” проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата и член на експертния съвет към здравното министерство.
„Нека видим какви ще са икономическите стимули за ваксиниране, които ще се предложат. Смятам, обаче че това трябва да е въпрос на персонална убеденост, лична отговорност и на разбиране важността за опазване на общественото здраве. Би трябвало да оценяваме факта, че всичко около ваксините в е безплатно”, коментира той.
Европейската агенция по лекарствата е поискала да бъдат предоставени до края на годината изчерпателни данни за ваксинационната ефективност срещу новия вариант Омикрон от фирмите, производители на препарати, каза още здравният експерт.
„Това, което знаем е на база опита от Южна Африка. Ваксината на “Pfizer”. Ефективността на ваксината от близо 90 %, спада на около 70% при среща с новия вариант на коронавируса. Това е висок процент. Хората могат да са спокойни, че са защитени. Ваксиниралите се с две дози „Атра Зенека” съветвам да не се колебаят и да си поставят бустерна доза от рнк-ова ваксина. За еднодозовите ваксини е разрешено минимум два месеца след първата доза да се постави следващата. Трета-бустерна доза за тях не е регламентирана”, обясни още проф. Гетов.
Във връзка с ваксинацията на деца и у нас здравният експерт коментира още, че децата изграждат имунитет много по-бързо, като той може да остане и за цял живот.
„На 10 хиляди симптоматични деца, 600 влизат в болница, шест от тях стигат до интензивно отделение”, допълни още той.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?