Шефът на Лекарския съюз разкри какво наказание грози д-р Мангъров

БНТ
share

Доколкото знам, това е сигнал, подаден в Етичната комисия и по устава на Българския лекарски съюз, и по Закона за съсловните организации се разглежда от регионалната етична комисия - софийската. Има сигнал от колега. Всеки лекар има право да сезира Българския лекарски съюз. Доколкото знам, утре регионалната софийска колегия ще има заседание, за да разгледа мотивите, с които е подаден сигналът. Това каза в предаването "Още от деня" председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров по повод информацията, че Етичната комисия към БЛС проверява д-р Атанас Мангъров по повод негови думи, че ваксините срещу COVID-19 не са ефективни, сертификатите са дискриминация, а тестовете за деца са ненужни.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Ако Етичната комисия прецени, че има нарушение, предлага на председателя на регионалната колегия да наложи наказание. Това наказание може да бъде глоба, може да бъде и отнемане на права за определен период от време, което се нарича временно сваляне от регистъра на Българския лекарски съюз, уточни д-р Маджаров.

Погнаха доц. Мангъров заради критиките му срещу ваксините и сертификатите

Той съобщи, че от около две седмици се наблюдава облекчаване на работата в кабинетите на извънболничната помощ, което обяснява и постепенното намаляване на натоварването и в болниците.

По думите му болниците понякога продължават лечението на някои пациенти по-дълго време, а същевременно постъпват и нови, така че там облекчаването ще се усети малко по-бавно.

Д-р Маджаров посочи, че риновирусите са много заразни, но по принцип протичат леко. Ако се потвърди, че вариантът на COVID-19 Омикрон също протича леко, не бива да се притесняваме от това, че е по-заразен.

Председателят на БЛС отбеляза, че вековната ни история показва, че в течение на годините се адаптираме към нови и нови микроорганизми и че неминуемо и коронавирусът ще бъде победен.

Той коментира изследване на СЗО, че у нас за лечението на COVID-19 са били изписвани процентно много по-често антибиотици, отколкото това се е случвало в други европейски страни, като подчерта, че трябва да се съобразим с ежедневието на българските лекари в кабинетите им, през които по време на една пандемия ежедневно минават по 60-70 човека. Всички те очакват да получат терапия, а отговорността за здравето на всеки пациент е огромна.

Д-р Фаучи: Омикрон вероятно не е толкова опасен като Делта варианта

"Нашите лекари не са по-малко компетентни от колегите си, които лекуват по света. Антибиотичната резистентност и проблемът със свръхизползването на антибиотици съществува навсякъде. Нека съветват по-малко малка България с назидателни доклади, защото се оказва, че и относно нивото на ваксинацията, по време на срещата ни в Европейския комитет на лекарите, стана ясно, че има държави, които са на нашето ниво и такива, които са много по-зле от нас", подчерта д-р Маджаров.

Председателят на БЛС изрази мнение, че е за задължителна ваксинация за онези, които работят с много хора и има опасност в тези среди да разпространяват заболяването.

Според него въвеждането на електронна система ще осветли проблемите, които сега са невидими.

На въпрос дали е възможно в българското здравеопазване пациентите да не доплащат, той отговори, че ако в системата има достатъчно добър контрол върху всички дейности и когато у нас започнем да отделяме повече от 4,5% от БВП за здравеопазване, то тогава това ще бъде реалност.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини