Защо СЗО прескочи две букви от гръцката азбука, за да кръсти новия вариант на коронавируса Омикрон

Getty Images
share

Докато експерти и държавни ръководители продължават да се чудят каква точно опасност представлява вариантът Омикрон на коронавируса и какви мерки да предприемат, за да се справят с разпространението му, редица западни издания продължават да се питат защо заради него бяха прескочени две букви от гръцката азбука, предава БТА.

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1298

По пътя на логиката новият вариант трябваше да се казва Ню според гръцката азбука, след като предишният бе кръстен Мю. Даже още в началото италиански медии говореха за новия вариант Ню. После се оказа, че тази буква се прескача. Но и, че заедно с нея се прескача и следващата - Си, и се стига директно до Омикрон.

СЗО: Омикрон ще се разпространи в целия свят

Причините за този двоен пропуск бяха изтъкнати от Тарик Язаревич, говорител на Световната здравна организация, припомня "Фигаро". Според него Ню се бърка с английската дума за нов (new), а Си е често срещано китайско фамилно име. Мнозина се сетиха тогава за китайския лидер Си Цзинпин. А правозащитници обвиниха СЗО, че е взела това решение, за да не подразни Пекин, който се дразнеше и когато преди време тогавашният американски президент Доналд Тръмп наричаше коронавируса - китайски вирус, отбелязва "Бизнес инсайдър".

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1298

Водещи новини

Още новини