Около три четвърти от хората с диабет по света не получават необходимото лечение, предаде ДПА, позовавайки се на британско изследване.
Около 80 процента от приблизително 420-те милиона страдащи от диабет по света живеят в страни с ниски и средни доходи. По-малко от 6 процента от тях обаче имат достъп до медицинска помощ, необходима за лечение на заболяването и предотвратяване на дългосрочни усложнения като инфаркти, инсулти, бъбречни заболявания или загуба на зрение, отбелязват авторите на изследването от университета на Бирмингам.
Поставянето и постигането на цели за лечение на пациенти с диабет с лекарства за холестерол или кръвно налягане, както и контролирането на нивата на кръвната захар, могат да спасят човешки животи и да намалят загубата на здравословен живот заради диабет в развиващите се страни.
"Имайки предвид въздействието, което оказва коронавирусната пандемия върху хората с диабет, е необходимо да се действа спешно", пишат изследователите.
Заключенията им, които се основават на анализ на данни за пациенти - над 23 000 души от 67 страни, са публикувани в медицинското списание "Лансет глоубъл хелт".
Хората с така наречените незаразни болести като рак, диабет и сърдечни заболявания са уязвими за развитие на тежка форма на заболяване, ако се заразят с коронавирус.
Миналата година изследователски екип, ръководен от учени от лондонския Импириъл колидж и Китайския университет в Хонконг, установи, че диабетът е свързан с двойно по-висок риск от смърт след заразяване с вируса, припомня БТА.