Под ново проучване за намалената вреда от електронните цигари сложиха имената си учени от Центъра за ракови заболявания на Университета в Канзас, Калифорнийския държавен университет в Сан Маркос и Университета Браун в САЩ.
Учените провеждат 6 седмично проучване, сравняващо употребата на електронни цигари с традиционната употреба на горими цигари при пушачи сред 2-те най-големи малцинствени групи в САЩ - 186 пушачи от афроамерикански и латиноамерикански произход. Смята се, че при расовите и етническите малцинствени групи в САЩ има по-високи нива на заболеваемост и смъртност, свързани с тютюна, дори, когато пушат като другите групи.
“Никотинът е едно от най-пристрастяващите вещества на земята. И така, как можем да помогнем на тези хора, които не могат да се откажат от пушенето на горими цигари? Те се нуждаят от други опции, а електронните цигари може да са една от тези опции. Нашите изследвания показват, че в краткосрочен план електронните цигари са значително по-безопасни от горимите цигари", коментира д-р Джасит Ашлувалиа, професор по поведенчески и социални науки и медицина в Университета Браун в САЩ.
Преминалите на е-цигари с по-малко дихателни проблеми
Две трети от участниците в проучването получават електронни цигари, които употребяват в продължение на 6 седмици, докато останалите участници са инструктирани да продължат да пушат запалими цигари, както обикновено.
В края на проучването участниците, които са преминали на електронни цигари, показват значително по-ниски нива на специфични за тютюна нитрозамини (NNAL) в сравнение с тези, които са продължили да пушат само горими цигари. Потребителите на електронни цигари също са показали значително намалени нива на въглероден оксид (CO) и съобщават за по-малко дихателни проблеми.
“Това, което беше най-изненадващо, беше степента на промяна, преживяна от преминалите на електронни цигари. Те намалиха специфичните за тютюна нитрозамини NNAL с 64%, въглеродния оксид с 47% и дихателните симптоми с 37% в сравнение с тези от контролната група пушачи, които продължиха да пушат горими цигари", допълни д-р Ники Нолен от Раковия център в Университета в Канзас.
Д-р Нолен и екипът също са изненадани, че не е необходимо пълно преминаване към електронните цигари, за да се постигнат тези ползи. Изследването показва, че пушачите, преминали частично на електронни цигари и продължаващи да пушат, също са отчели намаление на специфичните за тютюна нитрозамини NNAL, въглероден окис и дихателни симптоми, макар и в по-малка степен от тези, които са извършили пълна смяна.
Експозицията на никотин, белодробната функция и кръвното налягане остават непроменени.
“Всеки под 21 години никога да не започва да употребява е-цигари. Ако хората използват тютюневи или никотинови изделия, те трябва да се откажат. Но ако не могат да се откажат от пушенето, трябва да обмислят използването на нови, алтернативни продукти с никотин, за да се откажат от тютюнопушенето напълно или да намалят вредата си, като преминат изцяло към тези продукти", препоръча д-р Джасджит Ахлувалиа.
Проучването е направено от 2018 до 2019 г. сред американски пушачи в районите на Сан Диего, Калифорния и Канзас Сити, Мисури. Данните са анализирани от 18 септември 2019 г. до 4 септември 2020 г. Резултатите от клиничното проучване - първото подобно проучване за изследване на четвърто поколение електронни цигари с никотин са публикувани в JAMA Network Open.