Рискът от тромбози в мозъка е много по-висок при Ковид-19, отколкото в резултат от ваксините срещу инфекцията, обявиха британски учени, цитирани от Ройтерс.
Има съобщения за случаи на церебрална венозна синусова тромбоза, свързани с ваксините срещу Ковид-19 на компаниите "АстраЗенека" и "Джонсън енд Джонсън". В сряда САЩ спряха имунизациите с ваксината на "Джонсън енд Джонсън", докато се проучват съобщенията за такива случаи, а Дания се отказа да използва ваксината на "АстраЗенека", предаде БТА.
Британските и европейски регулаторни органи подчертават, че ползите от имунизацията надвишават рисковете.
Проучване сред 500 000 пациенти с Ковид-19 установи церебрална венозна тромбоза при 39 души на един милион в резултат на инфекцията, обявиха учените. Тези данни могат да се сравнят с информацията на Европейската агенция по лекарствата, според която състоянието се е проявило при петима на един милион души, имунизирани с ваксината на "АстраЗенека".
В статия, която предстои да премине независима оценка, изследователите посочват, че рискът от тромбозата в мозъка е осем до десет пъти по-висок вследствие на инфекцията Ковид-19 в сравнение с приема на съществуващите ваксини срещу болестта.
"Рискът от церебрална венозна синусова тромбоза след Ковид-19 изглежда значително по-висок, отколкото след ваксиниране с продукта на "АстраЗенека", каза пред журналисти Максим Таке от факултета по психиатрия в университета Оксфорд.
Изследването е направено въз основа на информация от американска здравна база данни и не използва нови данни за риска от тромбози вследствие на ваксината на "АстраЗенека", която не се прилага в САЩ.
Таке каза, че смъртността от церебралната тромбоза е около 20 на сто, независимо дали е причинена от Ковид-19 или от ваксина и това сочи, че основният рисков фактор са тромбите.
Изследователите подчертават, че Ковид-19 се свърза с по-чести прояви на тромбози от този рядък вид церебрална тромбоза като сърдечния удар например и че дебатът около ваксините е оставил на заден план сериозните рискове от самото заболяване.
"Значимостта на установеното в изследването е, че припомня факта, че това е наистина ужасна болест с множество въздействия, включително и повишен риск от церебрална венозна тромбоза", каза Джон Гедес, директор на изследователския център по биомедицина в университета Оксфорд. Научният екип от университета каза, че е работил независимо от екипа, разработил ваксината с "АстраЗенека".
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?