Във връзка с публикации в медии и слухове, разпространявани в социални мрежи за отказан достъп до лечение на родилката Лора Янева, споделяме хронологията на нейния престой в УМБАЛ - Бургас, съобщиха от лечебното заведение.
"Листа от преглед при първото ѝ посещение доказва, че въпреки преценката на дежурния лекар, че е за болнично лечение, тя сама е декларирала отказа си. Твърденията, че е била върната, категорично не отговарят на истината. Поднасяме съболезнованията си на семейството и съжаляваме, че се налага да разпространяваме тази информация, но публикуването на неистини не е в полза на обществото ни и още повече обезсърчава усилията на лекарските екипи, които дават и невъзможното от себе си, за да помогнат на всеки свой пациент", поясняват от лечебното заведение.
Публикуваме хронологията по случая, предоставена от УМБАЛ - Бургас, без редакторска намеса:
Лора Янева идва в УМБАЛ - Бургас за първи път в 14.20 ч. на 17 март с линейка на „Спешна помощ“. Споделя, че преди това е била на домашно лечение. Прегледана е от дежурния лекар в триажа. В 15 ч. е консултирана е с акушер-гинеколог, извършено е и ехографско изследване. Мнението и на дежурния лекар, и на АГ-специалиста е, че тя трябва да бъде приета за болнично лечение. Към този момент състоянието й не е особено тежко, а сатурацията е 98%.
Акушер-гинекологът предписва терапия, която да се прилага, след като бъде настанена в болница. Предложението за хоспитализация е записано в листа от дежурния лекар, но пациентката собственоръчно написва, че не желае такова в Лист за преглед на пациент в КДБ/СО №6269 от 17.03.2021. На 19 март вече е приета във влошено състояние. Веднага е започната терапия.
Ден по-късно оплакванията се задълбочават, състоянието става критично, което налага преместване в реанимация и интубация. Свикана е експертна лекарска комисия, която излиза със становище за спешно родоразрешение чрез операция, за да бъде спасен животът на бебето и родилката. Операцията е извършена веднага. По време на престоя й в УМБАЛ Бургас е приложено лечение с всички показани за състоянието ѝ медикаменти, използвани в лечението на COVID-19, включително ремдесевир и реконвалесцентна плазма.
Проведени са консултации с лекари от Александровска болница, както и с реанимацията на Военномедицинска академия. За тежкото ѝ състояние и алгоритъма на лечение е информиран и министърът на здравеопазването при посещението му в Бургас на 23.03 т.г. По случая е назначена вътрешна проверка за изясняване на всички обстоятелства относно диагностично-лечебния процес.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?