Има ръст на инфекциите, но да не се тревожим, защото вече имаме опит от първите две вълни на вируса. Това заяви пред БТВ проф. д-р Виктория Дойчева, ръководител на катедра „Епидемиология и хигиена“ към Медицинския университет
"Ако по области има повишаване на заболеваемостта, то трябва да се спазват стандартните мерки", каза още експертът.
"Британският вариант на вируса е в нашата страна, но бразилският и южноафриканският - не. Британският щам е характерен с по-високата си заразност, но не и с по-тежко боледуване", разкри проф. д-р Дойчева.
"Хора, прекарали ковид инфекция, могат да се ваксинират, но след не по-малко от 3 месеца от боледуването", категоричeн бе епидемиологът.
Кадър: БТВ
"Онкоболните също могат да се имунизират, но трябва да се проследят от лекар. Пациентите с диабет и хронични болести също трябва да си сложат ваксина срещу коронавирус", заяви проф. д-р Виктория Дойчева.
"Няма смисъл от масов скрининг на учениците и децата от градините. Изследването ще покаже само моментната картина", коментира ръководителят на катедра „Епидемиология и хигиена“ към МУ.
"Разчитаме на ваксините за края на епидемията. В историята ваксините винаги са изигравали ключова роля за борбата с болестите", завърши проф. д-р Виктория Дойчева.