Код здраве: За връзката между Ковид-19 и стомашно-чревния тракт

share

Въпреки че COVID-19 е предимно белодробно заболяване, стомашно-чревните симптоми и проблеми са преобладаващи при заразени пациенти. Немалка част от тях се оплакват от диария, гадене, повръщане и загуба на апетит.

Вирусът може да зарази стомашно-чревния тракт и има все повече доказателства за възможен фекално-орален път на предаване. Освен това съществуват множество аномалии в чернодробните ензими при немалка част от заразените. Когато говорим за увреждане на черния дроб, то може да се дължи както на прием на определени медикаменти, така и на системно възпаление.

Днес в „Код здраве” Радина Василева разговаря с гастроентеролога д-р Александър Маринов от Клиниката по гастроентерология и хепатология в Аджибадем Сити Клиник Младост за Ковид-19 и атаката, която вирусът отправя по отношение на стомашно-чревния тракт и черния дроб.

Оказва се, че много заразени от Ковид-19 имат стомашно-чревно неразположение като диария, липса на апетит, повръщане. „Информацията по отношение на гастро интестиналните проблеми, свързани с вируса, е сравнително малко, а те се слуват в близо 50-60% от ковид болните. Голяма част от тези органи могат да бъдат засегнати по време на активната вирусна инфекция, както и след нея”, коментира д-р Маринов.

В медицинските среди вече е доказано, че има пациенти, при които след прекаран Ковид-19 и негативен ПСР тест вирусът все още може да се изолира от техните изпражнения. „Тези пациенти са потенциални вирусоносители, но всичко това е все още в сферата на проучванията”, посочва д-р Маринов.

Още едно често срещано изменение е свързано с повишаване на чернодробните ензими. Това може да се случи в следствие на разгърнат метаболитен синдром, чернодробно заболяване, заради директно действие на вируса върху чернодробната клетка или поради токсично действие на медикаменти, които се прилагат за борба с вируса, но вредят на чернодробната клетка. Обикновено тези завишени стойности са преходни, но трябва да бъдат проследени от лекар напред във времето, за да се изключи вероятността от скрито до момента чернодробно заболяване.

Медикаментите, които се използат за лечение на Ковид-19, трябва да бъдат съобразени с много неща. Някои противовирусни препарати повишават чернодробните ензими и те трябва да се прилагат много внимателно при болните, при които има проблеми с черноробната функция. По последни данни инхибиторите на протонната помпа не се препоръчват за пациенти с Ковид-19, защото повишават pH-то в стомаха. Когато pH-то е ниско вирусът не може да се захване за клетките в стомаха и съответно умира. Но далеч не е достатъчно просто да елиминираме този тип медикаменти, защото тяхната роля е ключова при пациенти с остро кървене от стомашно-чревния тракт. Подобни сценарии се разиграват нерядко, поради използването на медикаменти за разреждане на кръвта, каквито се изписват на всеки Ковид болен...

Тези и още полезни съвети и наблюдения на д-р Маринов, както и разказа му за двете седмици, през които е бил доброволец в Ковид отделението на болницата ще откриете във видеото.

Кой е днешният ни гост накратко:

Д-р Александър Маринов е лекар в Клиника по Гастроентерология към Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост. Член е на Европейското и Българското дружество по гастроентерология и активен участник във форуми и конференции в областта на гастроентерологията. Притежател на наградата „Млад лекар на годината“ за 2018г. и е един от наградените млади лекари в инициативата на 24 часа „Лекарите, на които вярваме“ за 2019 г.

Ако тази тема ви е била интересна, но и полезна – абонирайте се за „Код здраве“ в
iTunes
Spotify
Google Podcasts
Soundcloud
Overcast
Castbox
Pocket Casts
Както и през RSS

Водещи новини

Още новини