Доц. Мангъров: Болниците са пълни от страх, личните лекари да спрат с телефонната медицина

Кадър: БТВ
share

Аз съм много доволен от това, което видях на заседанието на МС. От всички събрани там, най-трезво разсъждаваше премиерът Борисов, дори по-разумно от професорите. Това, което видях ме обнадежди, че ние ще се справим с пандемията. Това заяви доц. Атанас Мангъров, началник на Covid отделението в Инфекциозна болница в София в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

„Имаше спорове. Аз поддържам това, че страни, които се затвориха много по-рано те имат много по-лоши медицински резултати от нас. Освен това ние сме по-слабо засегнати икономически от други страни. Това е една въздушно-капкова инфекция, която не може да се бори със затваряне“, категоричен бе той.

Разкриха подробности за починалия 24-годишен с COVID-19

„Има хора, които са доволни, че ме виждат. Хората, които ме търсят се нуждаят от помощ и остават доволни“, подчерта доц. Мангъров по повод хората, които го призоваха да си подаде оставката.

„В COVID отделения лежат хора, които са с по-тежки симптоми. Тези, които действително имат нужда да са в болница в COVID отделението при мен са не повече от 30 души от общо 80. Има такива, които са в болниците от страх“, разясни инфекционистът.

„При вирусните инфекции острата фаза на заболяването приключва за максимум 5-10 дни. При COVID острата фаза е около 15 дни. Т.е. около три пъти повече. Единственият смисъл да влезе човек в болница, ако има дихателна недостатъчност или се нуждае от интубиране. Може да му се дават 2-3 антибиотика, но те няма да повлияят на белодробните изменения. По думите му дори пациентите с бактериална бронхопневмония могат да се лекуват вкъщи. Няма дефинитивно лечение на COVID-19. Има технологично време, през което протича болестта, и болният трябва да се държи жив“, обясни доц. Атанас Мангъров.

„Идват пациенти сухи като стафиди от дехидратация. Първото, което трябва да се направи за такъв пациент е да се успокои и да не очаква да оздравее преди 15-ия ден. Той трябва да си стои вкъщи, да си почива, спокойствието е много важно. Това се лекува, както счупен крак - лежиш и чакаш да ти мине. Този човек трябва да приема достатъчно течности, да пие медикаменти, които не съсирват кръвта, като Аспирин или Антистенокардин. При главоболие да пие аналгетик. Не бива веднага да се сваля температурата на болния, защото това е защитна реакция на организма. Ако в края на лечението няма промяна, е хубаво да се извика лекар“, подчерта лекарят.

„Доболничната помощ е абдикирала от своите задължения. Личните лекари трябва да застанат на местата си и да лекуват. Стига с тази телефонна медицина. Това са лекари и ако те не си изпълняват задълженията, няма да има нужда от тях“, обобщи доц. Мангъров.

„Карантинните мерки трябва да се разхлабят. Полза от тях няма. Трябва животът да продължи, но мерките да се спазват. Трябва да се научим да живеем с този вирус“, отново заяви началникът на COVID отделение.

„При COVID-19 се загива не от бактериалните усложнения, а от вирусните. Няма нужда всеки с положителен тест да влиза в болница. Когато болницата се напълни няма да има кой да се грижи за тях. В крайна сметка смъртността не е толкова висока“, подчерта той.

В края на ртазговора той разкри, че последният му тест за COVID-19 е отрицателен.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини