Проф. Христова: Младостта не е застраховка от COVID-смърт

БТВ
share

Настанените в старчески домове хора са рискови. На такива места трябва да има ранно откриване на заразата - над 15 000 души в домове са тествани в България. Има забавяне в откриването на заразата в дома за възрастни хора във Варна. Това заяви в сутрешния блок на БТВ проф. Ива Христова, заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни болести. 

"Завишената смъртност у нас показва, че коронавируса не е никак лек. Умират и хора без придружаващи заболявания. Вирусът сам по себе си е достатъчно тежък. Тромбозата на коронавируса засяга не само белите дробове. Голяма част от хората го изкарват леко, но има потенциал за тежки симптоми", каза още тя.

204 новозаразени с COVID-19 у нас, рекорден брой на починалите за денонощие - 16

"Младите хора умират от коронавирус заради свъхреактивната им имунна система. Това значи, че организмът се бори прекалено с вируса, което води до фатален край. Младостта не е застраховка от смърт от COVID-19", обясни проф. Христова. 

"Хората не искат да чуят и да разберат, че вирусът се предава от човек на човек при контакт под 2 метра, без дезинфекция и маски", съобщи зам.-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести. 

"Грипът и коронавирусът имат различна клинична картина. Лекарите вече имат опит с COVID-19, но ни очакват трудни месеци", завърши проф. Ива Христова. 

Водещи новини

Още новини