Проф. Христова с важно предупреждение: Умира се от коронавирус, а не с коронавирус

Кадър: БНТ
share

Разхлабването на мерките се схвана като пълното им отричане. Лична отговорност на всеки е да носи маска, да бъде на разстояние поне 1,5 метра Проф. Ива Христова, заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни болести. 

Тя подчерта, че основната част от хората са безсимптомни, но по-притеснителното е, че не се знае как бихме изкарали вируса. Нараства и броят на по-младите заразени. 

"Вирусът настъпва, той е около нас. Почти няма човек, който да не познава някой, който е заразен. Не става въпрос само за температура и отпадналост, а за задух. Умира се от коронавирус, а не с коронавирус. На стотина заразени, смъртността е 3%. Няма гаранция къде ще удари, младите не са застраховани", коментира пред БНТ проф. Христова.

Тя подчерта, че хората трябва да бъдат на разстояние един от друг. Тя даде пример със събирането на младите по баловете. В тази връзка напомни, че няма как да сме спокойни, че наргилетата могат да бъдат изцяло дезинфекцирани. Коментарът на проф. Христова бе във връзка със случая на починалия 19-годишен младеж от коронавирус, за когото се смята, че е пушил наргиле и това е възможната причина да се е инфектирал. 

"Заболеваемостта я виждаме, виждаме колко много са сега случаите. Сравнено с Европа, ние сме на водещите позиции. Тревожно много е разпространението на вируса у нас", предупреди специалистът. 

И каза, че заедно с Белгия и Швеция сме страната, в която има най-бързо заразяващи се. 

119 нови случая на COVID-19 за последното денонощие

"По-важното е всеки да се научи да спазва лична отговорност", настоя още проф. Христова. Напомни, че не само рисковите групи са застрашени. Обърна внимание, че наесен ситуацията ще е по-сложна и с настъпването на грипа. 

"Ранна ваксинация е единствената възможност за ограничим грипа, особено за възрастните", каза тя и препоръча всички над 65 г. да се ваксинират. По думите й у нас все повече хора се възползват от ваксината против сезонния грип. 

И подчерта, че ако човек се зарази и грип, и с коронавирус - протичането ще бъде тежко. Лечението обикновено е паралелно.

"Коронавирусът се предава с пръските, отделени от нас, само че те не са, само когато кихаме и кашляме, а дори когато говорим. Време е да се отнесем по-сериозно към собственото си поведение, да не бъдем безотговорни, да знаем, че рискуваме да разболеем не само себе си, но да разболеем и нашите близки", каза още експертът.

Водещи новини

Още новини