Прекалено много разчитахме на съзнанието на хората. За три месеца те не се научиха да не се събират, да спазват дистанция. Трябваше да се борим само с огнища на вносни случай. Сега един човек заразява 14. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев в ефира на БНТ.
По думите му става дума за клъстери, които са много неприятни в Кюстендил, в Самоков, в Смолян.
"Случаите от Плевенско заради фелдшера са вече под контрол", заяви проф. Кантарджиев.
"Моля като лекар: Не се събирайте, гледайте да сте на открито, а в магазините с една маска, защото по това се познава възпитания и интелигентен човек. Не ни бяха тежки мерките, например в Северна Македония има полицейски час. Тази мол мания у българите не разбирам, ама не се събирайте, излизайте навън", призова отново той.
Попитан дали не се плаши, че за всичко ще го обвинят, той заяви, че това му е ясно още от 26 февруари. "Този живот го живея 65 години", обясни още специалистът.
"Без ваксина е възможен колективен имунитет, но малко са сложни нещата, защото това е една от вирусните инфекции, при които имунитета ни се защитава и на клетъчно ниво. За грипната инфекция нещата постепенно се научават и там имунитета за грипа е година, година и половина. Ако като дете си имал контакт с този генотип, то като възрастен ще го изкараш много по-леко. Същото се отнася и за коронавируса. Всеки вирус трябва да стане по-лесен за разпространение, но по-малко болестотворен. Интересът на вирусът е да си остане в носа, да не умори приемника си и да се разпространява бързо и лесно, разясни проф. Кантарджиев.
"Ще е ужасно да се изпокараме в Щаба, станахме такива приятели след 129 дни брифинги, но в "окопа" е ужасно", каза още той.
В България вирусът промени нещата в положителна насока, но за света - не съм оптимист!, каза още той.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?