Специалисти от САЩ и Холандия прогнозират, че в близко бъдеще светът ще бъде обхванат от пандемия от болестта на Паркинсон заради демографската ситуация и редица други фактори, съобщава American Journal of Managed Care, цитиран от БТА.
Неврогенеративните заболявания са сред основните причини за неработоспособност в съвременния свят. Сред тях най-разпространа през последните няколко десетилетия е именно болестта на Паркинсон. Това неизлечимо засега заболяване е предизвикано от смъртта на неврони, произвеждащи допамин. В резултат у засегнатите от болестта хора се появяват тремор, вкочанясване на мускулите, загуба на равновесие.
От 1990 г. до 2015 г. броят на пациентите, засегнати от Паркинсон, надхвърли 6 милиона. По мнението на специалистите, до 2014 г., вследствие на увеличаване средната възраст на населението, болните ще станат повече от 12 милиона.
Други, повишаващи риска от невродегенеративни болести фактори са пестицидите, разтворителите, тежките метали, които попадат в околната среда.
Резултатите от някои изследвания сочат, че рискът от болестта на Паркинсон е по-голям за непушачите, макар да не е открита причинно-следствена връзка. Специалистите смятат, че пандемията може да бъде предотвратена, но за целта ще са нужни значителни усилия, свързани с разработване на терапии, профилактика и грижи за болните.