Български студентки бяха отличени заради борбата си срещу генетично заболяване

Pixabay
share

Домашен тест за диагностика на муковисцидоза печели бронз на три български студентки в едно от най-престижните състезания по синтетична биология. С третото място момичетата изпреварват някои от най-уважаваните университети в света.

В Европа 1 на 3500 души стада от муковисцидоза. А България е сред страните с най-ниска продължителност на живот на пациенти с генетичното заболяване. Тези данни и благотворителната кампания за студент с муковисцидоза вдъхновяват Ася, Микаела и Славена да потърсят евтин и ефикасен метод за превенция на болестта.

„Заболяването е коварно. Не може да се предвиди дали едно дете ще се разболее. И един родител би изживял тежко да види детето си болно от това заболяване”, посочва Микаела Станчева.

Така чрез иновативни методи, като генетични тестове на ембриона, муковисцидозата може да се предотврати. С този проект момичетата успяват да преборят още 350 отбора и да спечелят бронзов медал в Бостън в едно от най-престижните състезания по синтетична биология в света.

,,За хора като нас - студенти, това е огромна възможност да изработиш проект от самото начало до самия край”, смята Ася Николова.

В момента момичетата са завършили лабораторната част, която установява, че системата работи.

,,Водим преговори с ВМА да ни осигури реална ДНК от болни пациенти. И вече с нея да тестваме дали системата ни ще е приложима изцяло”, сподели в ефира на bTV Славена Тодорова.

Ако и при клиничния етап се докаже, че тестът е ефективен, следват изследвания върху животни и хора, преди изобретението да достигне до аптечната мрежа.

Водещи новини

Още новини