Специалисти от университета на Централен Куинсланд, Австралия, смятат че крокодилите крият ключа към бъдещото лечение на увредени стави и артрит при хората, съобщава Ню дейли.
Австралийските изследователи работят над усъвършенстването на процес за извличане на ценни фактори на растежа от крокодилски хрущял и отстраняването на протеини, които биха предизвикали имунен отговор при човека.
"Този процес ни осигурява "супа" или лепило, стимулиращи собствените ни възрастни стволови клетки, извлечени от мастна тъкан или костен мозък, да се превърнат в хрущял. Възлагаме големи надежди чрез този процес да подпомогнем ремонта на увредени тъкани - сериозно предизвикателство при възрастни индивиди", обясняват специалистите.
След добавянето на "супата" от крокодилски хрущял към възрастни стволови клетки, се използва триизмерен принтер за печат на хрущялни експланти, които могат да бъдат инжектирани или имплантирани в увредени човешки стави.
Учените са се вдъхновили от предишно изследване, което е установило, че нивата на протеогликан в хрущялните тъкани на крокодилите са особено високи. За целите на изследването си специалистите използват остатъчна продукция от местна ферма, която осигурява крокодилски кожи за италианска модна къща и месо за австралийския пазар.