Технологията CRISPR-Cas9, на която медицината възлага големи надежди, е по-малко прецизна, отколкото се смяташе досега, и предизвиква неочаквани генни мутации, сочат резултатите от изследване, цитирани от Ройтерс и Франс прес.
Въпросната технология - своеобразни молекулярни ножици, които могат селективно да изрежат дефектни гени и да ги заменят с нови участъци на ДНК, стана причина за чести и значими мутации при експерименти с мишки и човешки клетки.
"Резултатите показаха, че предизвиканите от нея нежелани промени в ДНК досега са били подценени - заяви Алън Брадли от лондонския институт "Уелкъм Сангър". - Използването й в областта на генната терапия трябва да бъде придружено от много предпазни мерки, като се внимава за евентуален страничен ефект."
За технологията CRISPR-Cas9, чието разработване се приписва на Еманюел Шарпантие и Дженифър Дудна, за пръв път бе оповестено през 2012 г. Базирана е върху ензим, който действа като молекулярни ножици. Технологията все още е в процес на изследвания и не е тествана върху хора. В рамките на предишни изследвания учени успяха благодарение на нея да коригират генетична аномалия у човешки ембриони. Това открива пътища за лечение на генетични заболявания, но повдига също въпроси от етично естество. Теоретично погледнато, технологията би могла да се използва за създаване на генно модифицирани бебета, за да може да се избере например цветът на косата им или да се увеличи физическата им сила.
Резултатите от новото изследване разкриват промени в ДНК на някои клетки. Промените биха могли да активират или дезактивират важни гени и това да доведе до тежки последствия. "В областта на редактирането на генома е изключително важно да се констатира, че получените модификации са онези, които сме искали да предизвикаме", отбеляза Робин Лъвъл-Бадж от лондонския институт "Франсис Крик", който не е участвал в изследването.