Около 40% от болните от Множествена склероза са в постоянното депресивно състояние. 15% от страдащите от МС имат суицидни мисли или опит за самоубийство. Реално болестта засяга почти 10 000 души в България.
Това стана ясно от думите на психотерапевта Грети Иванова от Фондация "МС Общество - България".
Пациентите с множествена склероза (МС) се нуждаят от психологическа подкрепа и кинезитерапия, категорични са от фондацията. Те са организирали т.нар. Зелен телефон 0800 40 204 - за информация и подкрепа.
Най-често срещаните последствия, които МС нанася върху психиката, са депресия, агресия и автоагресия, тревожност, хронична фрустрация, рязко снижаване на прага на толерантност и търпимост.
В България няма и регистър на болните с МС. Официалната статистика е от 1985 години и според нея броят на хората с тази диагноза е 3500, но пациентите са около 10 000 души. Това са хора в активна възраст, обикновено между 20-40 години, като през последните години възрастовата граница при новодиагностираните случаи значително пада.
Вече има 14-15-годишни деца с МС. Според специалистите се наблюдава тенденция на хипердиагностика.
Пациентите с диагноза МС преминават през няколко етапа - на траур; преходен етап (на избор); промяна от първи ред, фаза на преживяване ("предъвкване на преживяното"); промяна от втори ред; фаза на креативността. Често хората с МС се въртят в омагьосания кръг на самосъжаление, обвинения и агресия, редуващи се с депресия, коментираха специалистите. Психотерапевтът Иванова съветва пациентите да приемат диагнозата си като предизвикателство.
Съществуват различни форми на психоконсултиране при пациенти с МС. Единият от вариантите е формирането на групи за психологическа подкрепа и взаимопомощ.
Кинезитерапията заема едно от основните места в рехабилитационната програма при пациенти с МС. Тя може да представлява съчетание между физически упражнения, масаж, криотерапия, трудотерапия, миофасциални техники, автогенна тренировка и много други.
От Фондацията напомнят, че с талон №3 от личния лекар за физикална терапия и рехабилитация пациентът всеки месец може да се възползва безплатно от подобни услуги. Важно е специалистът, към който се обърнат, да е компетентен в спецификата на МС.
"Несериозно е да се работи с цифри от преди повече от 30 години. Силно се надяваме да можем да променим ситуацията като се създаде единен регистър на хората с МС в България, защото това ще е полезно не само за нас, но и за специалистите, които се грижат за болните", коментира Здравка Цветарска.
От Фондацията искат да получат статут на национално представена организация. За това е необходимо да съберат 1800 души с МС или техни близки.