Близо два пъти са се увеличили раковите заболявания у нас за последните 20 години, показват данни на националната статистика по повод днешния 4 февруари, който се отбелязва като Световен ден за борба с рака.
През 1996 г. у нас е имало регистрирани близо 178 хиляди ракови заболявания или около 2200 случая на 100 хиляди души население. След 20 години, през 2016 г. - броят на регистрираните случаи на рак достига цифрата от 287 хиляди или над 4000 заболявания на 100 хиляди души население. За сравнение - през 1980 г. у нас е имало регистрирани около 113 хиляди болни или 1200 случая на 100 хиляди души население. През 2016 г. у нас са регистрирани общо над 107 хиляди смъртни случая, като близо 17 хиляди от тях са били вследствие на онкологично заболяване или 16 на сто смъртност вследствие на "болестта на века".
Комбинациите от различни външни фактори, фактори на организма и психичното здраве могат да провокират поява на един или друг тумор, показват анализите на експерти. Според тях обаче, като основни рискови фактори за появата на онкологично новообразование, могат да се определят нездравословното хранене, тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол.
Според данни на НСИ за здравословния начин на живот на българите - близо 35 на сто от сънародниците ни над 20-годишна възраст страдат от свръхтегло, ежедневни пушачи са 40 на сто от мъжете и 20 на сто от жените у нас, а около 10 процента от мъжете, или близо 700 хиляди българи - пият всеки ден.
Ново проучване на СЗО, публикувано в края на януари т.т., оценява за първи път разходите от загуби в производителността и икономиката, в резултат на преждевременна смърт от рак в някои големи развиващи се икономики, като сумата достига колосалните 47 млрд. долара годишно. Изследването фиксира страните от БРИКС /Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка/, които съставляват близо 40 на сто от световното население и в същото време регистрират 42 на сто от световните смъртни случаи от рак.
Според водещият автор на статията д-р Алисън Пиърс - основните причини за появата на раково заболяване, /освен генетичната предопределеност/, са промени в начина на живот - нездравословно хранене, липса на физическа активност, затлъстяване, тютюнопушене, алкохолизъм и т.н. Изследването показва, че най-голямата загуба на производителността от смърт при рак, е регистрирана в Китай - 28 милиарда долара.
Фокусирането върху контрола над храненето, ограничаването на тютюна, програмите за ваксиниране, скрининг на рака, комбиниран с достъп до адекватно лечение на рак - биха довели до здраве и значителни икономическите ползи не само за изследваните страни, но и в световен мащаб, е изводът от изследването.
Според авторите - тревожна е тенденцията при случаите на рак и смъртност и при т.нар. "млади-възрастни" /хора между 20 и 40 години/. В световен мащаб се наблюдават почти 1 милион нови случая на рак и 400 000 смъртни случаи, свързани с рака при тази възрастова категория /20-40 г./. Проучването показва и анализира огромните икономически ползи от внедряването на целеви дейности за първична превенция в националните политики за контрол на рака, отбелязват авторите на изследването.