Популярно лекарство от китайската медицина причинява рак на черния дроб

Pixabay
share

Учени от Националния университет в Сингапур установиха, че екстрактите от растенията от рода Aristolochia (аристолохия), често използвани в традиционната китайска медицина, могат да допринесат за развитието на рак на черния дроб, съобщи NewScientist, цитира nauka.offnews.bg.

Подробности за изследването могат да бъдат намерени в Science Translational Medicine.

"Има над 500 вида Aristolochia, около 100 от които се използват в билкови лекарства. Те са много красиви, с цветове с форма на тръба", коментира авторът на проучването Стивън Розен (Steven Rozen) от Медицинското училище в Сингапур Duke-NUS.

Екстрактите от аристолохия се използват във фитотерапията за профилактика и лечение на различни заболявания. Но опасенията за безопасността им са повдигнати през 1990 г., когато жени, на които са дадени пробни препарати за отслабване, съдържащи екстракти на Aristolochia получават бъбречна недостатъчност. Оттогава растителните екстракти са свързвани също и с балканската нефропатия - бъбречно заболяване, засягащо хората в Босна, България, Хърватия, Румъния и Сърбия.

През 2013 г. изследователи откриха, че съединението в тези растения, известно като аристофилна киселина, вероятно причинява мутации в гените, въздействайки на аденина, една от базите в генетичния код на ДНК.

За да изследват дали растенията, съдържащи аристофилна киселина, могат да влошат заболяването, авторите решават да проучат мутациите от 98 чернодробни туморни проби на болни хора, взети от две болници в Тайван. Всички пациенти са използвали растения от вида Aristolochia в билкови лекарства.

Екипът на Розен забелязва същия тип мутации.

Открити са същите мутации в 78% от случаите. Това показва, че аристохлорната киселина се е превърнала в една от причините за развитието на рак при тези пациенти ", заяви авторът на проучването Стивън Розен (Steven Rozen).

Бях изненадан да открия доказателства за въздействието на аристохлорната киселина в 78 % от случаите", разказва Розен. "Това показва недвусмислено, че аристохлорната киселина е една от причините за този вид рак".

Също така изследователите откриха връзка между мутациите на аденозина (също база в ДНК) и развитието на рак на черния дроб сред жителите на Китай, Япония и Корея. Същата мутация е отговорна за 10% от рака на черния дроб в Северна Америка и 5% от рака на черния дроб във Великобритания. Но въпреки това, според учените, не само аристохлорната киселина може да доведе до мутации, така че точният брой случаи на рак, дължащи се на лечение с екстракти от аристолохия, остава неясен.

Екстрактите от някои видове Aristolochia вече са забранени в Тайван, но са достъпни в други страни и за поръчки в Интернет. "Трудно е да се регулира разпространението на тези растения. Трябва обаче да предупредим хората за опасността от аристохлорна киселина - отбелязва Розен.

Водещи новини

Още новини