Лекари заявиха сензационно, че при част от пациентите с левкемия е възможно спиране на лечението, ако отговарят на определени условия и показатели. Това стана на пресконференция на тема: "Защо левкемията вече не е страшна диагноза".
Д-р Маргарита Генова - председател на УС на Българското медицинско сдружение по хематология, заяви, че към момента пациентите с хронична миелоидна левкемия (ХМЛ) в България са около 520 души. Всяка година този брой се увеличава с нови 50 до 60 недиагностицирани случая, добави д-р Генова. Всички те от години провеждат лечение с т.нар тирозин киназни инхибитори (ТКИ). По думите на д-р Генова това са медикаменти, които пряко са насочени към генетичната промяна на злокачественото заболяване и имат характеристиката на таргетна терапия.
Д-р Генова поясни, че лечението е осигурено, високоефективно и позволява с прием на таблетки тези пациенти да водят един нормален начин на живот при едно заболяване, което допреди години е било фатално в рамките на няколко години. През 2017 г. един от тези медикаменти е получил одобрение от Европейската агенция по лекарствата, като той дава възможност за спиране на лечението при част от пациентите с ХМЛ, които отговарят на определени медицински показатели.
"Спирането на лечението е възможно при пациенти, при които е достигнат толкова дълбок отговор на лечението, че на практика със съвременните методи тези злокачествени клетки не могат да бъдат установени и с най-чувствителните лабораторни техники", обясни д-р Генова.
Тя добави, че спирането на лечението е при регулярен контрол, който да предпази лекари и пациенти от страха и риска от възобновяване на заболяването в по-напреднала фаза. Лечението с тирозин киназни инхибитори в България се провежда и се осигурява повече от 10 години. Възможността да бъде спряно е при пациенти, при които то е провеждано последователно, без прекъсване и без отклонения в рамките на минимум 3 години, каза д-р Генова.
По думите й ¼ от пациентите, болни от ХМЛ, у нас биха могли да отговорят на необходимите критерии. За момента само отделни пациенти са се възползвали от варианта за спиране на лечението. Причината е, че това е новост от последните 1-2 месеца. "За да се предприеме реално спиране на лечението трябва да се пристъпи и към онази задължителна фаза от едногодишно, стриктно, плътно, почти ежемесечно лабораторно проследяване", уточни д-р Генова.