Някои заболявания, които не инвалидизират ще отпаднат от методиката за издаване на ТЕЛК. Това каза заместник-министър на труда и социалната политика Султанка Петрова пред журналисти.
Петрова участва в кръгла маса: "Демографски процеси и тенденции в България", която се провежда под патронажа на премиера Валери Симеонов. Домакин на форума е Софийския университет.
Тя разясни какво ще включват промени в законодателството, в методиката и определяне на единен контролен орган. Вече имало работна група, която ще изготви промените. "Трябва да има един контролен орган, в момента имаме шест контролни органа. Контролът се извършва само по документи и това не дава добър ефект", коментира Султанка Петрова.
Тя посочи, че в резултат на слабия контрол имаме и такива лоши практики.
Петрова заяви, че е склонна да вярва, че 1/3 от ТЕЛК решенията са неправомерно издадени. По думите й следва да не се дава възможност да се злоупотребява. Според нея е редно да няма вратички, които да позволяват издаването на фалшиви ТЕЛК решения. Тя бе категорична, че ще отпаднат заболявания, които не инвалидизират и ще има преразглеждане на някои решения. Освен това ще отпадне необходимостта от преосвидетелстване на хора с трайни увреждания. Така чрез молба хората, които имат съпътстващи заболявания, ще може да им бъде увеличен процентът на неработоспособност.