Удари ни фалшив грип

share

Удари ни фалшив грип. Заболеваемостта се е увеличила осезаемо само за една седмица в цялата страна.

Това показват епидемиологичните данни на регионалните здравни инспекции. Той е причинен не от същинските щамове на инфлуенцата, а от пара, рино и аденовируси, които се променят изключително бързо. Освен това, симптомите му са досущ на същинския грип с изключение, че не поваля веднага на легло, а мъчи с дни.

Само за пет дни заболелите в София са 1326 души, показва справката на инспекцията в столицата. Според инспекторите обаче, броят им е неколкократно повече, но хората не ходят на лекар и предпочитат да се лекуват сами.

В Шумен са регистрирани общо 153 случая на остри заразни заболявания срещу 146 случая за предходния отчетен период. От тях 130 са случаите на остри респираторни заболявания и грип срещу 129 за предходната седмица.

Става въпрос за остри респираторни заболявания, причинени от пара, рино и аденовируси. Все още има и случаи на типичния грип, коментира пред "Монитор" националният консултант по грип и остри вирусни инфекции проф. Мира Кожухарова.

Лекото покачване на температурите благоприятства разпространението на заразата, уточни тя и предупреди, че пазенето на леглото е най-доброто средство за оздравяване и по-бързо възстановяване.

Този тип заболявания могат да протичат и без температура, но с всички останали симптоми на типичния грип – хрема, втрисания, остра кашлица, възможни са и повръщания, поясни проф. Кожухарова.

По думите й съвсем резонно е да се повиши заболеваемостта от грипоподобни заболявания в края на зимата, но посочи, че все още, макар и в по-редки случаи, се среща и вирусът на типичния грип. Независимо, че за разлика от него острите респираторни заболявания не повалят пациента на легло, те преминават бавно и мъчително.

Същевременно причиняващите ги пара, адено и рино вируси се разпространяват изключително лесно. На това се дължи и високото ниво на заболеваемост сега.

Срещу тях ваксина няма, тъй като те се променят много бързо, каза още проф. Мира Кожухарова.

Според лекари, независимо, че заразата не е толкова тежка, колкото грипа, тя може да причини усложнения особено при децата и възрастните хора. Най-често те се изразяват в пневмонии, бронхити и ларингити, но в по-редки случаи не са изключени и белодробни или сърдечни усложнения.

Поне три дни вкъщи и ограничаване на контактите до минимум препоръчва проф. Кожухарова като средство за пресичане на заразата.

 

Водещи новини

Още новини