Поведението на психичноболни пациенти обикновено не е свързано с насилие, сочат резултатите от изследване, цитирани от БТА.
Учените от университета Джонс Хопкинс изследвали медийни информации за психично здраве и масови стрелби през последните две десетилетия. Те си дали сметка, че в съобщенията рядко се споменава за успешно лечение на пациенти, а връзката между психично здраве и насилие се изтъква по-често, отколкото е необходимо.
Тези "негативни" истории се добавят към страховете от хора, засегнати от психично разстройство. Така се увеличават обществените страхове, свързани с хора, които са засегнати от депресия, шизофрения, безпокойство.
Учените са на мнение, че ако в повече медийни информации се говори за успешно лечение на пациенти и описанието на пациентите е по-реалистично, погрешното разбиране за състоянието им няма да е толкова често срещано. Те отбелязват, че независимо дали става дума за масово убийство или пребит човек на улицата, насилникът лесно може да бъде класифициран като психически нестабилен, защото повечето хора не извършват подобни неща.
Учените прегледали 400 случайно подбрани медийни информации, посветени на психични заболявания и публикувани между 1995 г. и 2014 г. 55 на сто от тях свързвали насилието с психични заболявания, като в 38 на сто от информациите се говорело за насилие над други хора, а в 29 на сто - за самоубийства. В 47 на сто от информациите се споменавало за лечение на психични заболявания, но едва в 14 на сто - за лечение или възстановяване на пациенти. Един процент от информациите свързват насилието с психично разстройство през периода 1994-2005 г., но 18 на сто го правят между 2005 г. и 2014 г.