Днес се отбелязва Световния ден за борба с Паркинсон.
Засегнатите от болестта в света наброяват над 6 милиона души. В България има около 20 000 с болест на Паркинсон като около 10% от тях са с тежка фаза на заболяването.
Болестта на Паркинсон е бавно прогресиращо, хронично, невродегенеративно заболяване, което настъпва когато загинат или се увредят специфични мозъчни клетки, свързани с производството на допамин. Липсата на допамин предизвиква проявяването на болестта на Паркинсон и нарушения в двигателната активност.
Джеймс Паркинсон за пръв път през 1817 година описва подробно болестта и типичните й симптоми: треперене на ръцете и краката, прегърбване, неравномерна походка, тенденция към накланяне на тялото напред и нарушен говор. Съществува лечение, което се препоръчва при пациенти в напреднала фаза и вече 15 български пациенти се лекуват по този метод.
Символ на хората живеещи с Паркинсон е лалето. Историята на символа започва през 1980 година в Холандия. Холандският градинар Ван дер Верелд, който имал болестта на Паркинсон, селектирал специално лале с червена и бяла окраска, което кръстил Паркинсон. На 11 април 2005 година червеното лале е обявено за световен символ на болестта по време на конференция на 9-ия Световен ден на болестта на Паркинсон в Люксембург.