Световен ден на хората със Синдрома на Даун

  • 21 март 2016 11:27

  • 1881
  • 0
Световен ден на хората със Синдрома на Даун
©

Днес е световният ден на хората, страдащи от Синдрома на Даун.

В България вече се върви в правилната посока, що се отнася до работата и интеграцията на децата със Синдром на Даун, но големият проблем остава ресурсното подпомагане, заяви в тази връзка пред БНР Тони Маринова – председател на Сдружението родители на деца със Синдром на Даун, което работи вече от 7 години.

„Специалните педагози, които трябва да са в подкрепа в градините и в училищата, отсъстват в голяма степен или просто това не е достатъчно. Реално няма структура, в България повечето от нещата са хаос, родителят, че дори и специалистът, е оставен на произвола на съдбата, разбира се, институциите да си свършат работата“, коментира Маринова.

„Една от големите ни болки са ТЕЛК – комисиите, и чакам с огромно нетърпение да видя как ще бъде реформиран българският ТЕЛК. Бих казала, че вече ме е страх от поредната реформа. Дано да е в наша полза, защото от две години децата със Синдром на Даун са ужасно „порязвани“ откъм процент и губят минималната си помощ от държавата, когато процентът им падне под 50% и не им се дава чужда помощ, което е безобразие, защото те наистина имат нужда от грижа и придружители. Проблемите наистина са много, но ако и ние, неправителствените организации, ние – родителите, обединени в структури, успеем в името на деца с увреждания, в името на тази обща кауза, успеем най-накрая да се обединим… С интерес чакам какво ще се случи на Националния протест, който се организира в началото на април“, допълни тя.

Сдружението на родителите на деца със синдром на Даун даде старт на проекта "47 УСМИВКИ". Целта е обществото да обърне внимание, както на различните деца, така и на порасналите вече хора със Синдром на Даун. Да се помогне на обществото да приеме различните лица и да открие красотата им.

За целта от сдружението потърсиха професионалисти или любители с добри фотографски умения, които да представят техния поглед върху хората със Синдрома.

Последвайте канала на

1881 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини