Варицела и скарлатина върлуват в пловдивските детски градини, съобщиха от Районната здравна инспекция в града под тепетата, цитирани от Дарик. Според статистиката 40 дечица всяка седмица се заразяват с шарка, тъй като есенно-зимният сезон е пикът на болестта.
Варицелата се причинява от вирус, който се разпространява по респираторен път, разказа д-р Моника Троянчева, като уточни, че докато избие обривът по тялото на заболелия, оплакванията са главоболие, температура, а често хлапетата нямат и апетит. Следва появата на подутините с големина на леща, изпълнени с безцветна течност. Заболяването минава много леко при деца, самите мехурчета заздравяват за 3-4 дни.
По време на шарката обаче малчуганите нямат възможност да се насладят на безгрижни игри сред природата, тъй като трябва да си стоят у дома. Възрастните в дома, които имат слаб имунитет, могат да пипнат херпес зостер, чийто причинител е вирусът на варицелата, уточни д-р Троянчева.
Симптомите отново са същите, както и при заболелите деца, но в такива случаи на болния се назначава антибиотично лечение. Скарлатината и варицелата създават дискомфорт у пловдивските малчугани. След боледуване от шарка лекарите препоръчват поне 2-3 месеца да се проследяват урината и кръвта, тъй като по този начин може да се види дали микробът е унищожен напълно.
В момента експерти от РЗИ обикалят детските градини в Пловдив, за да взимат проби от малчугани и обгрижващия ги персонал. При регистриране на положителна антибиограма вирусоносителят си остава у дома.