Генетично модифицирани клетки спасиха дете от рак (видео)

share

Лекари са постигнали поразителен обрат при първия пациент с раково заболяване, подложен на нова генна терапия, пише BBC News.

Едногодишната Лайла Ричард от Лондон е имала нелечима агресивна форма на левкимия преди само пет месеца. Лекарите са използвали генетично модифицирани имунни клетки, за да се преборят с рака и казват, че подобрението на състоянието й е “почти чудо”, пише "24 часа".

Твърде рано е да се каже, че тя е излекувана, но резултатите са забележително постижение. Лайла е била на три месеца, когато е била диагностицирана със заболяването. Както често се случва при малки бебета, химиотерапията и трансплантирането на костен мозък не са успели да я излекуват. Възможностите са изглеждали изчерпани, но бащата на Лайла е решил да се не се предава и да поеме риска да опита нещо ново.

Медицински специалисти в партньорство с биотехнологичната компания Cellectis са получили разрешение да тестват експериментална терапия, която е била изпробвана само върху лабораторни мишки. Терапията, базирана на генетично модифицирани клетки, е продукт на високотехнологичен нов метод в модифицирането на гени. Предишни терапии са опитвали да добавят нови гени, за да коригират дефект, докато тази технология коригира увредените гени.

Лекарите са присадили на Лайла имунни клетки, чиито гени са били обработени с микроскопични ножици така, че да търсят и унищожават само клетките на левкимията и да ги направят видими за медикаментите. Детето е получило и втори имплант от костен мозък, за да се възстанови имунната й система. Така, само няколко месеца, след като родителите й са чули тежката диагноза за нелечим рак, Лайла не само е жива, но и в тялото й няма следи от левкимия. “Единственият начин да разберем дали е излекувана е да чакаме една или две години, но и фактът, че стигнахме до тук е голяма, голяма стъпка напред, “ казва д-р Пол Вейс, цитиран от "Фокус".

Засега Лайла е единственият пациент, при който технологията е тествана, но генетичното модифициране има огромен потенциал и би могло да се прилага при лечение и на други заболявания, изтъкват специалисти.

Водещи новини

Още новини