Днес е Световният ден за борба с хепатита. По случая тази вечер в Южния парк на София известни български изпълнители ще участват в концерт, предвидено е и безплатно изследване за хепатит В и хепатит С.
България попада в страните, в които разпространението на тази болест е на средно равнище, което означава, че около 500 хиляди българи страдат от двата вида инфекция, а 800 души умират всяка година заради забавено лечение или късна диагностика, коментира пред БНР председателят на сдружението "Хепактив" Силвана Лесидренска.
Хората, които работят с кръв, които са имали операции и кръвопреливане, които ходят често на маникюр, педикюр, имат пиърсинг и татуировки. Това са хора, които трябва да се изследват по-често, тъй като нито хепатит В, нито хепатит С имат някакви странични ефекти, изтъкна Лесидренска.
"Човек може да живее с тази инфекция 20-30 години и да не разбере. За това заболяване като цяло не се говори въобще, камо ли за усложненията, които произтичат от него. Хората мислят, че от хепатит се разболяват само определени рискови групи, което не е така. Това е доста разпространено заболяване", каза още специалистът.
Изследването се прави от всяка една лаборатория. Човек в рамките на 30 лева може да се провери за хепатит В и С. Изследванията са стандартни, с кръв. Резултатът отнема един ден. На всеки две години или на три години човек може да се изследва, а да не забравяме, че за хепатит В съществува и ваксина, така че, ако човек няма поставена ваксина, може да си я постави и да бъде спокоен, допълни още председателят на сдружението "Хепактив".