Американски учени разкриха, защо налитаме на сладко и мазно

Getty Images/Guliver
share

Американски учени установиха, че когато налитаме на сладко или на мазно, поривите на апетита ни всъщност се командват от нашата чревна фауна, съобщи БТА.

Те посочват, че на практика ние не управляваме самостоятелно желанието си за хранене с даден вид продукти. Хората консумират това, за което гладува тeхния микробиом. Микробиомът е сбор от милиардите бактерии, виреещи в нашия чревен тракт.

Различните групи от тях се нуждаят от различен вид храна, установиха учени от калифорнийския университет в Сан Франциско. Авторът на проучването д-р Карло Мали твърди, че микрофлората ни действа доста манипулативно върху нашия апетит.

Сигналите от храносмилателния тракт се предават на мозъка и на хормоналната ни система чрез блуждаещия нерв, който е свързан със 100 милиона нервни клетки - от храносмилателния тракт до основата на мозъка. По този начин се манипулират и нашите вкусови рецептори.

Произвеждаме токсини, за да могат някои храни да ни се сторят безвкусни. Или получаваме стимули за награда, когато похапваме от любимите на микрофлората храни. По този начин може да се обясни защо налитаме на сладкото.

Британски специалисти от "Кингс колидж" установиха в друго проучване, че профилът на нашите стомашни бактерии е също толкова индивидуален, колкото и нашите гени. Това откритие ще позволи да бъдат предписвани индивидуализирани терапии за промяна на микрофлората при пациентите, които не могат да отслабват.

Водещи новини

Още новини