Най-мащабната епидемия на смъртоносната ебола е причинена от заразен прилеп, който е ухапал 2-годишно момче. На такова мнение са международни изследователи. Екипът от 17 експерти по болестите от Африка и Европа, еколози и антрополози три седмици разследваха епидемията в Гвинея, Либерия, Кот д'Ивоар и Нигерия.
Учените са хванали прилепите и други същества близо до селището Мелиандоуа (Meliandoua) в източната част на Гвинея, където епидемията започна през декември 2013 година. Момчето е било ухапано и е предало инфекцията на майка си. И двамата са починали в рамките на седмица. Болестта след това се е разпространила благодарение на хората, дошли на погребенията им.
От доста време учените са на мнение, че именно прилепите са основните носители на болестта, но случаите, в които те предават болестта на хората, са голяма рядкост. Повечето предишни епидемии на ебола са били причинени от заразено месо, продадено от ловци за консумация.
Така наречените плодови прилепи обаче често са част от менюто на местното население на Западна Африка. Очаква се резултатите от работата на екипа, ръководен от Фабиан Линдерц (Fabian Leendertz), еколог по болестите от Института Роберт Кох в Берлин, да бъдат публикувани възможно най-скоро в голямо научно списание.
Първоначално учените смятаха, че новата епидемия е причинена от нов щам на еболата, появил се в Западна Африка. Според Линдерц обаче щамът е подобен на такъв, идентифициран преди повече от 10 години в Конго.