Учени: Ботоксът мори рак

Getty Images/Guliver
share

Инжекциите с ботокс могат да бъдат обещаваща терапия при рак на стомаха, съобщава Франс прес, цитирана от БТА.

Научното изследване е публикувано в сп. "Сайънс транслейшънъл медисин".

Професорите Тимоти Уонг и Дуан Чън, съответно от Колумбийския университет в Ню Йорк и норвежкия Институт за наука и технологии, които са автори на изследването, смятат, че ботоксът, придобил популярност сред звездите и в салоните за красота срещу бръчките, блокира нервния инфлукс при рак на стомаха.

Проведеното с опитни мишки изследване показва, че нервите контролират раковите стволови клетки. Блокирането на нервните сигнали прави раковите клетки по-уязвими, премахвайки ключови фактори, регулиращи тяхното нарастване". Този ефект върху рака може да се обясни с факта, че ботоксът въпрепятства производството на ацетилхолин, ключов невротрансмитер, който стимулира деленето на клетките.

Учените били изумени от резултатите и от факта, че при някои от гризачите те срязали нервите около целия тумор, при други - само от частично, в четвъртата група те спрели производството на ацетилхолин с ботокс.

Друго изследване, проведено върху 37 пациенти в Япония, оперирани от рак на стомаха, показва, че тези, при които по време на операцията нервите са били прекъснати, туморът рецидивира значително по-бавно. Резултатите са убедили проф. Чън да предприеме клиничен опит от втора фаза в Норвегия с пациенти, засегнати от рак на стомаха.

Ботоксът може да бъде инжектиран с гастроскопия, което налага неколкочасов престой в болница.

Учените подчертават, че ботоксът, чийто ефект е силно локализиран, е по-малко токсичен от повечето стандартни противоракови медикаменти, освен това той е по-евтин и има по-малко странични ефекти.

Според авторите на проучването ботоксът може да бъде допълващо лечение при пациенти, които не могат да бъдат оперирани, или при които химиотерапията не дава резултат.

Водещи новини

Още новини