Американски учени създадоха миниатюрен безжичен пейсмейкър, съобщиха няколко медицински издания. По размери сърдечният стимулатор е едва 10 процента от стандартните такива устройства.
Едно от основните му преимущества е, че за имплантирането му в тялото на пациента не се налага операция, която, направена дори от най-добрите хирурзи, поставя организма в риск от инфекции или някакви други неблагополучия. Устройството, което е разработено от американската компания Nanostim, достига до сърцето на кардиологично болния интравенозно, пише "Монитор".
Конвенционалните пейсмейкъри изискват хирургическа операция на пациента, при която се осигурява място в тялото му за устройството и при функционирането му впоследствие съществува, макар и минимална, опасност от усложнения. Новото устройство стига до увредения сърдечен мускул чрез катетър, прокаран по феморалната вена в областта на слабините. То има вградена минибатерия, която издържа между 9 и 13 години. Манипулацията по самото поставяне на безжичния мини пейсмейкър отнема не повече от 30 минути. Кардиохирурзи приемат сдържано информацията за новия пейсмейкър. “Преди да влезе в широка употреба, трябва да установим колко време може да функционира безпроблемно и колко лесно може да бъде подменен при необходимост”, казва проф. Джеръми Пиърсън, директор на Британската сърдечносъдова фондация.
Първият пейсмейкър в света е поставен през 1958 г. Всяка година на 700 000 пациенти се поставят такива устройства, допълва Би Би Си. Според водещи кардиолози новата медицинска разработка ще даде шанс на много хора за живот.Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. Проблемът е особено актуален за нашата страна. Между 66 и 68 на сто от смъртността в България се дължи на тях.Тези заболявания включват не само инфарктите, но и мозъчните инсулти и сърдечната недостатъчност. Едно от най-тежките усложнения в кардиологията е инфарктът. В нашата страна всяка година той покосява около 7000 души.